miks süüa mangot

Miks süüa mangot?

Miks süüa mangot, miks ta on nii kasulik? Kust ta pärineb ja mida ta sisaldab?

Mango kui üks kõige populaarsemaid troopilisi puuvilju on ära teeninud puuviljade kuninga nime kogu maailmas. Kasvatama hakati seda juba 4000 aastat tagasi Indias. XVI sajandil viisid portugallased maitsva puuvilja Lõuna-Indiast Aafrikasse, kust see levis edasi Ameerikasse. Sellele vaatamata on India tänapäeval suurim mango kasvataja. Miks süüa mangot, miks ta on nii kasulik?

miks süüa mango

Mango vilju on mitmesuguse kuju, suuruse ja värviga – kollasest ja rohelisest kuni oranži ja punaseni välja; värv sõltub enamasti vilja küpsusest.

Miks süüa mangot? Aga sellepärast, et mango on tervislik suupiste, mis maitseb ka kõige suuremale magusasõbrale – eriti kuivataud mango. Kuivatatud mango koosneb peamiselt süsivesikutest ja väiksel hulgal ka valkudest ning rasvadest. Neis sisalduvad kiudained toetavad seedimist ja looduslikult sisalduv suhkur stimuleerib ajutööd. Mango on väga hea A-vitamiini allikas. A-vitamiin  toetab silmanägemist, seedimist ja immuunsüsteemi. Lisaks sisaldub kuivatatud mangos vähesel määral ka E-vitamiini ja seleeni.

Mango täidab täiskasvanu päevase C-vitamiini- ja beetakarotiinivajaduse peaaegu kolmekordselt. Beetakarotiin on oksüdant, mis aitab võidelda vähiga. Veel sisaldab ta rauda ja kaltsiumi. Raud on organismis vajalik hapniku transportimiseks verre ja hapnikuvarude hoidmiseks lihastes. Kaltsium aitab hoida luud, südamelihased ja närvid tugevatena ning hästi funktsioneerivatena.

miks süüa mangot

Mango on kasulik ka nahale ja juustele. Temast on abi juusteharvenemise, sügeleva peanaha, rabedate küünte ja mitmesuguste nahahädade korral. Seda kõike tänu suurtele A-vitamiini- ja beetakarotiinikogusele. Kõige tipuks väidab üks Ameerika tervisekonsultant, et mango täiustab isegi seksielu. Nimelt on igas viljas umbes 3, 5 milligrammi E-vitamiini, mis hoiab hormonaalsüsteemi ärkvel.

Eestis on häid värskeid mangosid keeruline saada, seevastu kuivatatud mangod on alati saadaval. 

Kuivatatud mango lõigud on tervislik alternatiiv kommidele ja teistele vähemtervislikele maiustustele. 

Loe veel: Mango: puuviljade kuningas

Kui Sa soovid osta Mangot, siis seda saad teha ka meie e-poes.

Jäta oma kommentaar

Scroll to Top