seedripähkliõli

Miks on seedripähkliõli kasulik?

Miks on seedripähkliõli kasulik?

Seedripähkliõli ehk seedermännipähkliõli või lihtsalt seedriõli on ainulaadne looduslik toode, mille analooge looduses ei eksisteeri  ja sünteesimine on võimatu. Seedriõli on alati peetud delikatessiks. Ka praegu hinnatakse seedriõli rohkem, kui paremaid oliiviõli sorte. Seedriõli on toitaine-, mineraalide- ja vitamiinirikas, tänu millele on sellel mitmeid raviomadusi.
Seedriõli suitsemistemperatuur (temperatuur, mille juures õli hakkab eritama silmnähtavat suitsu) on suhteliselt madal, tänu millele see ei sobi praadimiseks. Seda kasutatakse pigem salatite valmistamisel. Näiteks on soovitatav seda lisada salatisse, kui on soov anda salatile hõrk maitse.

Seedrpähkliõli on ökoloogiliselt puhas toode, sest seedermänniseemneid korjatakse metsikult kasvavatelt puudelt. Õli toodetakse puhastatud seedermännipähklituumast külma pressimise meetodil. Seedermännipähkel (seedermännipähkli seeme, piinia seeme, seedripähkel) on seedermänni seeme, mida saab seedermänni käbidest. Käbide korjamise hooaeg on september-oktoober. Seedermännipähkli korjamiseks oodatakse õiget aega, st. kuni käbi saab vihmaveest immutatud ja puhub vali sügistuul. Selle tulemusel kukub käbi ise alla ning puu ei saa koristamise käigus kahjustada.

Vana tarkuse järgi ei tohi pähkel pressimise ajal puutuda kokku metallist detailidega ega soojeneda muul moel, kui ainult meistri käte soojusest.

Seedermännipähklist ja ta kasulikest omadustest võid rohkem lugeda siin.

Seedripähkliõli kasulikkus ja koostis

Seedriõli sisaldab suurel hulgal kasulikke aineid nagu rasvhapped, sealhulgas olulisi polüküllastumata rasvhapped, valgud, süsivesikud, fosfoglütseriidid, vitamiinid A, B, E, D, F, 14 aminohappet ja 19 mikroelementi.

Seedermännipähkliõlis on E-vitamiini keskmiselt 0,55% (100 grammis 55mg), mis tähendab, et seedriõlis on E-vitamiini sisaldus 5 korda suurem kui oliiviõlis ja 3 korda suurem kui kookospähkliõlis. Lisaks sisaldab seedriõli veel vitamiini B1 (tiamiin) 0,39 kuni 0,66%, vitamiini B2 (riboflaviin) 0,14 kuni 0,17%, vitamiin B3 (PP või Niapine) 1,05 kuni 1,40%.

Tähelepanuväärne on aga see, et seedriõli on tegelikult vitamiin P (tsitriin) kontsentraat – seda on seedriõlis 3 korda rohkem, kui apteegis müüdavas kalaõlis. Lisaks sisaldab seedriõli hulgaliselt küllastunud rasvhappeid nagu palmitiin, steariin, samuti küllastumata rasvhappeid nagu oleiinhapet, gadoleic hapet, linoolhapet ja linoleenhapet.

Eriti palju on selles linoolhapet ja linoleenhapet. Need happed on inimorganismi jaoks äärmiselt olulised, sest need aitavad vähendada kolesterooli taset veres. Kuna linoolhapet ja linoleenhapet meie kehas ei sünteesita, peab toit sisaldama neid toitaineid. Nende vaegus toob inimestel sageli endaga kaasa hingamisteede haigused ja suureneb kolesterooli sadenemine veresoonte seintel. Imikud on nende hapete puudulikkuse suhtes väga tundlikud, sest neid võib ähvardada dermatiit.

Mitmete Vene Meditsiiniakadeemia instituutide, kliinikute, teadusarstikeskuste testide tulemused näitavad seedriõli kõrget terapeutilist efektiivsust: larüngiidi ja ägedate hingamisteede infektsioonide (nohu, gripp jne) ravis, psoriaasi, neurodermatiidi ja muude nahahaiguste, troofiliste haavandite, mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandite ravis. Kasulik mõju on ka mitmesugustele allergilistele häiretele.

Seedrpähkliõli rahvameditsiinis

Seedermännipähklite tuumast saadud õli on alati peetud suurepäraseks vahendiks tuberkuloosi, ateroskleroosi, kõrge vererõhu, seedetrakti haiguste – gastriidi, bulbiidi, kroonilise pankreatiidi, maohaavandite, kaksteistsõrmiksoole haavandi raviks. Seedriõli on näidanud suurepärast terapeutilist toimet vere ja lümfisüsteemi haigustele puhul. Rahva tervendajad soovitasid seda ka trahheiidi, larüngiidi ja ägedate hingamisteede nakkuste raviks. Seedriõli soovitatakse määrida nahale ekseemi, dermatoosi, neurodermatiidi, nõgestõve, psoriaasi, diateesi ja kuiva naha puhul. Rahvameditsiinis peeti seda kasulikuks ka troofiliste haavandite raviks. Veenilaiendite puhul soovitati õli määrida kaks korda päevas jalgadele, kus on veenilaiendid, tehes sõrmeotstega kerget massaaži ja samuti pidi seda ka natukene sisse võtma.

Traditsioonilise meditsiini tähelepanekute kohaselt on seedriõli positiivne mõju erinevatele põletustele ja külmumisele. Õlil on organismi üldtugevdav toime. Ta aitab jagu saada kroonilise väsimuse sündroomist.

Söögi juurde soovitati lisada seedriõli ka kiilaspäisuse puhul, juuste ja küünte rabeduse puhul, neile, kes elasid ja töötasid ebasoodsates kliima- ja keskkonnatingimustes, tegeldes tööga, mis nõuab suuremat energiat või ülemäärast psühho-emotsionaalset pingutust ja kaasab endaga stressi. Eksperdid peavad oluliseks asjaolu, et seedriõli soodustab raskemetalli soolade väljumist organismist.

Eriti soovituslik oli seederõli andmine lastele, et nende organism kasvaks ja ei tunneks puudust vajalikest vitamiinidest.

Seedermännipähkli õli:

– omab üldtugevdavat mõju organismile;
– leevendab kroonilise väsimuse sündroomi;
– tõstab vaimset ja füüsilist töövõimet;
– tugevdab sugulist funktsionaalsust, suurendades naiste ja meeste sugurakkude eluvõimet;
– viib välja soolad ja raskemetallid;
– aitab kaasa küünte ja juuste kasvule.

Seedriõli kasutatakse juhtivate parfüümide ja kosmeetikatoodete tootjate poolt kõikides peamistes toodetes (parfüümid, vürtsid, puhastusvahendid, kreemid, šampoonid). Seedriõli aitab säilitada naha ilu ja nooruslikkust. Tänu õlile muutub nahk siledamaks ja õrnemaks. Farmakoloogias kasutatakse erinevaid seedriõlist valmistatud ekstrakte ja kontsentraate.

Seedripähkliõli kasutamine

Välispidine kasutamine

Masseri seedermännipähkli õli oma kehale peale sauna või vanni. See noorendab nahka ja teeb selle elastsemaks, samuti aitab ennetada võimalikke nahahaigusi.

Seespidine kasutamine tervise probleemide puhul

  • Seedriõli võib tarbida siseorganite haiguste puhul 1-2 teelusikas 2-3 korda päevas (enne sööki), suurendades annust järk-järgult 1-2 supilusikani. Külmetuse ja nohu korral võib õli tilgutada ka ninna.
  • Mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandi, gastriidi puhul tuled tuleb seedriõli tarbida hommikul 30 minutit enne sööki ja õhtul 2 tundi pärast viimast sööki, 1 tl. ( võib lahjendada piimaga 1: 1 ). Ravi kestus on 21 päeva. Vajadusel korrake ravikuuri 10 päeva möödudes. Ägenemise puhul on soovitatav tarbida seedriõli 27 -36g päevas.
  • Kroonilise gastriidi puhul, kui on suurenenud sekretsioon (maomahla, vesinikkloriidhappe, pepsiini) – 25 – 30g umbes 30 minutit enne sööki;
  • Aneemia korral, 18-20g päevas.
  • Ateroskleroosi korral, kui on kahjustunud südame-, aju- või teiste elundite veresooned, on soovitatav tarbida seedriõli – 32g. Juhul, kui on tegemist ülekaalulise all kannatava inimesega, 28g;
  • Ateroskleroosi korral tarbida seedriõli 0,6 ml 1 kord päevas, enne sööki. Ravi kestus 30 päeva. Vajadusel korrake ravi.
  • Ateroskleroos kõrgvererõhutõvega – 32g päevas
  • kõrgvererõhutõve ägenemise ajal (haiguse algperioodil – staadium 2B-3A – 17-21g päevas). Toiduvalmistamiseks kasutage taluvõid, seedriõli lisatakse toidule. Liha ja kulinaariaõlid on dieedist välja jäetud.
  • maksatsirroosi (mõõduka puudulikkusega) korral – 17 – 18g.
  • Reuma korral – 27 – 30g päevas.
  • Tuberkuloosi korral – 24 – 25g.
  • Leukeemia korral – 27 g.
  • Ägenemiseta kroonilise nefriidi korral – 22 – 25g. Keha rasvumisprobleemide puhul – 24g päevas.
  • Kerge ja keskmise raskusega diabeedi korral – 22 – 24g.
  • Põletuste ja külmumise korral määrige või asetage õliga läbi-immutatud lapid kahjustatud piirkonnale.
  • Nahahaiguste korral määrige probleemset piirkond 2 korda päevas ja hommikul sööge 1 tl. õli.
  • Allergiliste haiguste korral võtke 3 korda päevas 1 tl. õli enne sööki. Hooajaliste haiguste korral on profülaktilist ravi soovitatav alustada üks kuu enne haiguse eeldatavat kordumist.
Ära unusta, et…

…ülalkirjeldatud koguste puhul tuleb meeles pidada, et on silmas peetakse õlikoguseid, mida võetakse sisse nii puhtal kujul, kui ka lisatuna söögi sisse. Lisaks tuleb meeles pidada, et inimesele soovitatav rasvhapete ööpäevane kogus on 70-80g. See on kogus rasvhappeid, mis jääb päevasest normist puudu, ning on vaja kätte saada toidulisanditest või teistest toiduainetest – toituge mitmekesiselt ja vastutustundlikult. Seedriõli tarbimine aitab ravile kaasa või kergendab haigusnähtusid, mis tähendab, et kui arst on Teile välja kirjutanud rohud, siis nende manustamist ära jätta või seedriõliga asendada ei tohi.

Haavandite puhul on väga tähtis jälgida oma toitumist ja pidada ranget dieeti, kuhu seedriõli lisamine on igati õigustatud ja põhjendatud. Seedriõli pärsib vesinikkloriidhappe sekretsiooni, reguleerib maohappe moodustumist ning selles sisalduvad rasvlahustuvad vitamiinid aitavad kaasa seedetrakti limaskesta taastumisprotsessidele. See avaldab soodsat mõju seedetrakti funktsiooneerimisele, aitab kaasa sapipõie tühjenemisele ja kõhukinnisuse kõrvaldamisele.

Toidus kasutamiseks

Soovitatav on lisada seedripähkliõli salatitesse, et anda salatile hõrk maitse.

Samuti on seedermännipähkli õli soovitatav võtta 1-2 teelusikatäit 2 kuni 3 korda päevas tühja kõhu peale, umbes 30 minutit enne sööki. Enne kasutamist on soovitatav õlipudelit loksutada. Kuuri soovituslik pikkus 30 päeva. Parimate tulemuste saavutamiseks soovitatakse 2-3 kuuri.

Olles looduslik toiduaine, ei oma õli vastunäidistusi ega rangeid kasutamistingimusi nii toidulisandina ega ka ravi-profülaktiliste ja kosmeetiliste eesmärkide puhul. Ranget doseeringut ei ole, kuna seedermännipähkli õli on inimese organismile loomulik toiduaine.

Kasutamine kosmeetikas

Seedripähkliõli kasutamine igapäevases toidus aitab hoida nahka noorusliku ja elastsena. Tal on soodne mõju küüntele ja juuste kasvule. Õli avaldab soodsat mõju suurenenud naha kuivusele ja rabedusele.

Seedriõli imendub ideaalselt nahka ning lisaks:

  • suurepäraselt pehmendab, niisutab, anna toonust ja värskendab nahka;
  • parandab jumet, parandab naha elastsust ja tugevust;
  • soodustab surnud naharakkude kiiret koorimist;
  • rahustab, leevendab sügelust, punetust ja turset pärast allergilisi ilminguid;
  • eemaldab naha pinnalt õrnalt kõik üleliigse (tolm, meik), seepärast saab seda kasutada ka meigi eemaldamiseks, sh.silmade ümbruses;
  • toidab juukseid, taastab elastsust ja sära, kõrvaldab kõõma ja juuste rabeduse;
  • sobib ka imikute naha hoolduseks;
  • võib kasutada ka päikesekaitse vahendina, sest seedriõli aitab nahka kaitsta ultraviolettkiirguse kahjulike mõjude eest;
  • võib kasutada aroomiteraapia õlide valmistamisel.

Seedriõli võib paar tilka lisada kreemidesse, maskidesse ja palsamitesse, et see aitaks niisutada ja noorendada nahka.

Kuidas valida ja hoida seedripähkliõli

Kõige eelistatum on esimese külmpressi seedripähkliõli.Valige erksa merevaigu kollast tooni õli. Õli maitse ja aroom on hõrk, kuid selle järelmaitses on tunda hästi seedermännipähklite maitset.

Õli kvaliteeti kontrollida on üsna lihtne. Valage paar tilka õli klaasile või portselan taldrikule ja peske see külma veega maha. Kvaliteetne õli tuleb ära ilma raskusteta ja ebakvaliteene jätab endast maha jäljed.

Valige õli väikestes klaaspudelites, kuna pärast pudeli avamist ja kokkupuudet õhuga lüheneb õli säilivusaeg märgatavalt.

Pärast pudeli avamist säilitage õli ainult külmkapis tihedalt suletud klaaspudelis.ergkjgdg

Kui Sa soovid osta seedripähkliõli või seedripähkleid, siis seda saad teha ka näiteks meie e-poes.

Jäta oma kommentaar

Scroll to Top