19 põhjust miks sarapuupähkel on kasulik su tervisele

19 põhjust miks sarapuupähkel on kasulik tervisele

Juba ennemuistsel ajal teadsid inimesed, et sarapuupähkel on kasulik tervisele. Kuid siis oli see kõik nn. “vanarahva tarkus”. Tänaseks on teadus nii palju arenenud, et me teame täpselt mida näiteks sarapuupähkel sisaldab ja mille jaoks need ühendid (mineraalid ja vitamiinid) on inimesele kasulikud. 

Siinkohal uurime miks sarapuupähkel on kasulik.

1. Hea suupiste kaalujälgijatele

Haara peotäis neid kõrge kalorsusega pähkleid ja anna oma kaalulangetuse reisile maitsev põige. Vaid 28 grammi sarapuupähkleid annab 177 kalorit, 3 grammi kiudaineid ja 17 grammi rasva. Sööge pähkleid enne toidukorda, see täidab kiiresti kõhu ja ei lase üle süüa.

19 põhjust miks sarapuupähkel on kasulik tervisele 2. Hea südamele

Sarapuupähklid on head küllastumata rasvade allikad ja neis ei ole kolesterooli. Küllastumata rasvad, eriti oleiinhape, võivad vähendada LDL-kolesterooli taset, edendades samal ajal HDL-kolesterooli taset.

Vaid üks tass sarapuupähkleid vastab 50% päevasele magneesiumivajadusele, mis mängib suurt rolli kaltsiumi taseme reguleerimisel. Teadaolevalt on liiga suur kaltsiumitase veres kahjulik südame tervisele. Siinkohal magneesium kaitseb südant luues soodsa keskkonna südame “puhkamiseks” ja hoides ära ülepingutust.

3. Sarapuupähkel on kasulik vähi ennetamisel

Sarapuupähklid sisaldavad alfa-tokoferooli, mis teadaolevalt suudab vähendada põievähi riski rohkem kui 50%. Need pähklid on ka head mangaani allikad. See mineraal on mitokondrites antioksüdatiivse ensüümi koostisosa, mängides seega suurt rolli vähi ennetamisel.

19 põhjust miks sarapuupähkel on kasulik tervisele 4. Sarapuupähkel on hea lihastele

Nagu varem mainitud, mängib magneesium üliolulist rolli rakkudes kaltsiumi taseme reguleerimisel. See tähendab, et ta aitab lihastel tööd teha hoides samal ajal ära lihaste ülepingutuse. See omakorda leevendab lihaspingeid ja aitab ära hoida lihaste väsimuse, spasmi, krambid ja valulikkuse. Uuringud näitavad, et magneesium võib lihaste tugevnemisele kaasa aidata.

5. Hea valguallikas

Vaid üks tassitäis sarapuupähkleid annab teile juba 17 grammi valku ja korraliku koguse kiudaineid. See on taimetoitlastele suurepärane suupiste, sest see suurendab rasvapõletusvõimet ning aitab saavutada ja hoida head figuuri.

6. Sobib kõhukinnisuse probleemide korral

Sarapuupähkel on kiudainerikas pähkel, lisades neid oma söögile, aitavad pähklid hoida teie seedimist korras.

7. Hea liigestele ja luudele

Magneesium koos kaltsiumiga on oluline luude ja liigeste tervisele ning heaolule. Luudesse salvestatud magneesium tuleb appi, kui organismi vaevab magneesiumi puudus. Lisaks sisaldavad sarapuupähklid mangaani – mineraali, mis on luude kasvu ja tugevuse jaoks esmatähtis. Sarapuupähkel on parim suupiste naistele, kellel on või oli menopaus, sest see aitab kaitsta organismi osteoporoosi ehk luuhõrenemise vastu.

8. Parandab närvisüsteemi tervist

B6-vitamiin on aminohapete korrektseks toimimiseks vajalik vitamiin. Need happed mängivad omakorda närvisüsteemi tööshoidmisel tähtsat rolli. B6-vitamiini vaegus takistab närvisüsteemi optimaalseks toimimiseks vajaliku müeliini sünteesi. B6-vitamiin on oluline ka mitmesuguste neurotransmitterite, sealhulgas epinefriini, melatoniini ja serotoniini, tootmiseks.

19 põhjust miks sarapuupähkel on kasulik tervisele 9. Jälgib seedesüsteemi tervist

Mangaanil – ensüüme aktiveerival ja katalüüseerival mineraalil – on suur roll kolesterooli ja rasvhapete sünteesimisel. See mineraal on ka oluline süsivesikute ja valkude metabolismi aine. Mida kõrgem on veres mangaani sisaldus, seda parem on valkude ja süsivesikute metabolism. See omakorda parandab seedetrakti funktsioneerimist.
Nendes pähklites sisalduvad kiudained tagavad toitainete õige imendumise ning ebavajalike jäätmete ja toksiinide eemaldamise kehast.

10. Tugevdab immuunsussüsteemi

Sarapuupähklites on rohkesti mitmesuguseid toitaineid ning mineraale nagu kaltsium, kaalium, mangaan ja magneesium. Kõik need on hädavajalikud selleks, et tagada veresoonkonna funktsioneerimine kehas. Kui veri voolab kehas takistamatult, saab teie immuunsussüsteem jõudu juurde. See omakorda hoiab ära mitmesuguseid soovimatuid haigusi.

11. Võitleb stressi ja depressiooniga

Sarapuupähklid sisaldavad alfa-linoleenhapet ja oomega-3 rasvhapet. Need elemendid koostöös B-vitamiinidega mängivad suurt rolli mitmesuguste psühholoogiliste seisundite, sealhulgas ärevuse, stressi, depressiooni ja isegi skisofreenia ärahoidmisel ja leevendamisel. Need elemendid parandavad ka mälu ja mängivad olulist rolli neurotransmitterite nagu serotoniini sünteesimisel. Just sellepärast on tume šokolaad sarapuupähklitega parim ravim depressiooni vastu!

12. Aitab tõsta viljakust

Iidsetest tekstidest selgub, et keldid pidasid sarapuu puud viljakuse sümboliks. Uuringud on näidanud, et sarapuupähklitel on võime alandada suhkrutaset veres, parandada insuliinitundlikkust ja läbi selle aidata kaasa viljakuse paranemisele.

13. Aitab leevendada menstruaalkrampe

Sarapuupähklites on palju magneesiumi, E-vitamiini, kaltsiumi ja muid toitaineid. Need elemendid avaldavad positiivset mõju krampide leevendamisel ja aitavad sel viisil kergemini läbida menstruaaltsüklit.

19 põhjust miks sarapuupähkel on kasulik tervisele 14. Sarapuupähkel on rikkalik rauaallikas

Uuringud näitavad, et sarapuupähklid on imeline looduslik vahend rauavaeguse ja sellest tulenevate terviseprobleemide vastu. Punased verelibled kasutavad rauda hapniku sidumiseks, kaitstes sellega teid mitmesuguste tervislike probleemide eest. Peotäis sarapuupähkleid sisaldab umbes 30% rauda soovitatavast ööpäevasest normist.

15. K-vitamiini hea allikas

K-vitamiin on vere hüübimise vitamiin. See mängib olulist rolli liigse verekaotuse tõkestamisel, käivitades trombotsüütide sünteesi, kaitstes inimest nii eluohtlike olukordade eest. See vitamiin on oluline ka kaltsiumi imendumise jaoks, vähendades nii kaltsiumipuudusest tulenevate luumurdude riski.

16. On kasulik rasedatele ja imetavatele naistele

Õige toitumine on raseduse ajal oluline nii ema kui ka lapse tervise seisukohalt. Sarapuupähklid on suurepärased raua ja kaltsiumi allikad, mis on väga olulised mineraalid raseduse ajal. Sööge neid pähkleid koos muude puu- ja köögiviljadega. Samuti veenduge, et teie vedeliku tarbimine oleks piisav, et vältida kiudainerikaste toitude tarbimisest tingitud kõhukinnisust.
Imetavad naised võivad neid kasutada näljahädade ohjeldamise vahepaladeks. Need aitavad hoida täiskõhu tunnet andes samal ajal piisavas koguses vajalikke toitaineid.

17. Hea väikelastele

Folaat on oluline element, mis aitab kaasa imikute kasvule. Vaid 30 grammi sarapuupähkleid vastab 17% selle olulise elemendi soovituslikust päevasest väärtusest.

19 põhjust miks sarapuupähkel on kasulik tervisele 18. Aitab ära hoida diabeeti

Arstid soovitavad sageli sarapuupähkleid tervisliku suupistena neile, kellel on 2. tüübi diabeet. Need pähklid on pungil kiudainetest, mis aitavad tekitada täiskõhu tunnet. Kuna sarapuupähklid on madala glükoosisisaldusega, siis need pähklid ei lase suhkrutasemel tõusta. Lisaks võib sarapuupähklite söömine HDL taset tegelikult parandada. See tõstab hea kolesterooli taset, samal ajal alandades halva kolesterooli taset. Seeläbi võib see kaitsta teid kõrge suhkrusisalduse ja kõrge kolesteroolisisaldusega seotud terviseprobleemide eest.

19. Aitab hoida vererõhku õigel tasemel

Sarapuupähklid on kasulikud hüpertensiooni all kannatavatele inimestele. Sarapuupähklid on hea tervislike rasvade allikas, samas kui küllastunud rasvhapped moodustavad nendes pähklites vaid 4,5%. Samuti annab 100 grammi pähkleid 163 mg magneesiumi, 680 grammi kaaliumi ja 9,7 grammi kiudaineid. Kaalium on oluline vererõhu taseme alandamiseks ja erinevate südame-veresoonkonna haiguste, sealhulgas insuldi ja halvatuse tekkega seotud riskide, vähendamiseks.

Sarapuupähklite tarbimine

Nüüd teate, miks sarapuupähklid on kasulikud ja kuidas nad tugevdavad meie tervist. Pähklipureja soovitab kõigil  süüa pähkleid, et hoida oma tervist. Kuid seejuures ärge unustage toituda mitte ainult tervislikult vaid ka mitmekülgselt.

Kui tahad teada, kuidas sarapuupähkel võib su näole ja juustele kasulik olla siis loe artiklit “10 põhjust, miks sarapuupähklid on kasulikud su nahale ja juustele”.

Allikas: stylecraze.com

Kui Te soovite soetada kasulikke sarapuupähkleid, siis oma valiku saate teha meie e-poes.​​

Jäta oma kommentaar

Scroll to Top