ingver

Ingver – Miks teda süüa?

Miks süüa ingverit?

Ingver on igapäevane koostisaine paljude maade köökides ja seda on üle 2000 aasta kasutatud ka meditsiinilisel eesmärgil. See on suurepärane koostisaine mitmesugustes toitudes ja selle kasulikud omadused tervisele on väga laialdased. Ingveril on tugevam bakterivastane toime kui antibiootikumidel ja selle abil saab võidelda nii põletiku, kui ka vähi vastu.

Ingverijuur sisaldab mitmeid aineid, mida on tervisele kasulike omadustega seostatud. Kuid nagu paljude taimedest eraldatud aktiivainete puhul, üksikute komponentide tõhusus langeb, kui neid kasutada ilma nende mõju tasakaalustavate aineteta. Mõnedes uuringutes on ingveri aktiivaineid uuritud eraldi, eesmärgiga nende põhjal ravimeid luua. Kuid kõige tõhusam ja ohutum on siiski kasutada ingverit sellisel kujul, nagu ta looduse poolt loodud on.

Miks on hea ingverit tarbida?

Kõige lihtsam põhjus on see, et ingver sukaadina ja toidus lisandina maitseb hästi ja annab meile külmal ajal sooja. Paljudele inimestele võib toores ingver tunduda liiga vängena, sellisel juhul on teda soovitatav tarbida mõnel muul moel – näiteks lisades joogi või küpsetise sisse, või siis sukaadina. Näiteks annab ingver piparkookidele nende iseloomuliku maitse ning külmal talveõhtul maitseb ingveri-sidruni tee meega suurepäraselt. Lisades ingveri sukaadi tükikesi muffinisse, saad väga huvitava maitsega küpsetise, mis on samal ajal kasulik ka tervisele. Indias on miljonitel söögilaudadel ingverikangid, mis on sidrunimahlas ja soolas leotamisest õrnroosaks muutunud: see särtsakas lisand käib paljude toitude kõrvale. 

Ingver aitab ennetada ja võidelda ka mitmete terviseprobleemidega.

Bakteri- ja seenevastane toime.

Inverit on uuringutes bakterivastase toime poolest võrreldud antibiootikumidega. See on väga tõhus abivahend hingamisteede- ja igemepõletike ravis. Seeninfektsioonid on kurikuulsad selle poolest, et neid on väga raske ravida ning sageli on need ravimresistentsed. Kuid ingveris on leitud seeneliste vastu tõhus toime, isegi ravimresistentsete tüüpide puhul.

Soolestikuhaavandid ja ärritunud soolestik

Kuna ingver on teravamaitseline, siis ei tundu selle kasutamine esmapilgul olevat soolestiku haavandite korral kõige parem mõte. Kuid müüt sellest, et vürtsikad toidud põhjustavad mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandeid, lükati ümber siis, kui avastati, et nende põhjustajaks on hoopis Helicobakter pylori.

Sarnaselt paljudele teistele bakteritele aitab ingver leevendada juba tekkinud soolehaavandite vaevusi. Ingver aitab suurepäraselt rahustada ärritunud seedimist ning leevendada kõhuvalu, aitab kaasa seedimisele ilma negatiivsete kõrvalnähtudeta. Ingveril on krampidevastane toime soolestikus ning aitab leevendada ka menstruaalvalusid.

Iiveldus ja merehaigus

Ingveri iivelduse vastu aitav toime on laialdaselt teada ning seda on ka palju teaduslikult uuritud. On leitud, et ingver aitab paljudel naistel leevendada iiveldust raseduse esimese trimestri ajal ning sellest on abi ka vähipatsientide keemiaravi kõrvalnähtude leevendamisel.

Diabeedi ennetus ja komplikatsioonid

Ingver aitab tasakaalustada veresuhkrut, kolesterooli ja rasvu. Sel moel aitab see ennetada metaboolse sündroomi ja diabeedi teket. Kui diabeet on juba tekkinud, siis aitab ingver vähendada selle komplikatsioone, reguleerides keha vedelikuvajadust, vähendades urineerimisvajadust ning uriiniga väljuvaid valke.

Põletikud

Põletik on tõsine probleem, mis kaasneb mitmete krooniliste haigustega, põhjustades nii haigust ennast kui ka sellega kaasnevat valu. Ingver võib olla tõhus põletiku vähendaja. Neurodegeneratiivsete (närvirakke kahjustavate) haiguste puhul võib abi olla sellest, et ingver pidurdab dilämmastikoksiidi ja põletikku soodustavate ainete aktiivsust kehas. Ingveri põletikuvastane toime aitab leevendada artriiti, ennetada vähki ja eesnäärmeprobleeme ning toetada keha kõigi põletikuliste protsesside puhul.

Vähk

Mitmed uuringud on näidanud, et ingverist on abi võitluses erinevat tüüpi vähirakkude vastu, sealhulgas ka kõige aktiivsemate ja raskemini ravitavate vähkide nagu kopsu-, munasarja-, soolestiku-, rinna-, eesnäärme-, pankrease- ja nahavähi puhul.

Kaitse toksiinide ja radiatsiooni vastu

Ingver aitab ennetada paljude toksiliste ainete tekitatavat kahju, nagu näiteks pestitsiidid, vähiravimid ja maitsetugevdaja naatriumglutamaat. On leitud, et ta kaitseb toksiinide tekitatava maksakahjustuse eest ning naatriumglutamaadi närvirakke kahjustava toime eest. Ka radiatsiooni puhul aitab ingver keha kaitsta ja ennetada selle põhjustatud oksendamist ja maitsemeele muutust.

Ingveri kasulike omaduste nimekiri on pikk ja hämmastav ning seda taime on turvaline kasutada. Harvadel juhtudel võib ta põhjustada tundlikel inimestel allergilist reaktsiooni ning osa ravimeid ei sobi ingveriga kokku. Eelkõige tasub olla ettevaatlik, kui võtad südamerohtusid, diabeedivastaseid ravimeid, valuvaigisteid ja verd vedeldavaid ravimeid süvaveeni tromboosi vastu. Kui kasutad ingveriga üheaegselt ravimtaimi, siis kontrolli, ega need ei ole verd vedeldava toimega.

Ingverit võib tarbida ekstraktina, teena või toidu sisse lisades. Mitmed Aasia ja India toidud on suurepärased kombinatsioonid mitmest hämmastavalt laiade raviomadustega taimedest, sealhulgas ingver, kurkum ja paljud muud vürtsid. Millal siis veel tarbida selliseid soojendavaid toite kui mitte talvisel ajal. Igaühe maitse-eelistused on erinevad, kuid ingveri kasutamiseks on nii palju erinevaid viise, et kindlasti leiad enda jaoks sobiva.

Kui Sa soovid osta ingveri sukaade, siis seda saad teha ka meie e-poes.

Jäta oma kommentaar

Scroll to Top