Kuidas valida kuivatatud aprikoosi

Kuidas valida kuivatatud aprikoosi?

Poes võib kuivatatud puuviljade riiulilt leida tavaliselt 1 – 2 erinevat kuivatatud aprikoosi sorti. Minnes turule (näiteks Balti Jaama turule) võib kauba valikust leida palju rohkem erinevaid sorte ja erineva hinnaga aprikoose. Mis on nende vahe ja kuidas valida kuivatatud aprikoosi?

Aprikoosil ja aprikoosil on vahe

Poes kuivatatud puuviljade riiulil olevad aprkoosid on alati ilusad merevaigukollased. Need on alati pehmed, siledad ja ideaalse kujuga, need säilivad kaua ning ükski putukas neid ei puutu. Turul müüdavad on kortsus ja koleda välimusega.

Mida jälgida kuivatatud aprikoosi valimisel:

  1. Kas aprikoos on kõvaks kuivatatud või mitte.
  2. Värvus – mida eredam värvus, seda rohkem vääveldioksiidi (pehmete aprikooside puhul).
  3. Välimus – kas on ideaalse kujuga või mitte – mida ilusam kuju, seda suurem on tõenäosus, et seda on kuivatatud kuivatis, mitte vabas õhus.
  4. Maitse ja lõhn – aprikoosil ei tohi olla mingit kõrvalist maitset ja lõhna. Kibedus näitab vääveldioksiidi olemasolu, bensiini lõhn aga näitab seda, et aprikoose on kuivatatud kiirkuivatites.
  5. Aprikoos ei tohi läikida – läige näitab, et aprikoosid on kaetud õliga või glütseriiniga.

Turul, näiteks Balti Jaama turul, võib kohata eredat, tumepruuni või kivikõva aprikoosi, mida ilma eelnevalt vees leotamata on võimatu hammustada.

Millest selline erinevus? Põhiline vahe tuleb kuivatamismeetodist. On kaks põhilist meetodit – loomulik kuivatamine vabas õhus ja sundkuivatamine tööstuslikes kuivatites.

Kuivatites kuivatatud aprikoose töödeldakse enne kuivatamist konservandiga vääveldioksiid (SO2, E220). See on üpris toksiline gaas, mis tapab putukad ja peale sellega töötlemist putukad enam kuivatatud aprikoosi ei puutu. Vääveldioksiid teeb aprikoosi ilusaks erkkollaseks. Siinkohal on reegel – mida kollasem on aprikoos, seda rohkem sisaldab see vääveldioksiidi. Lisaks sellele, et vääveldioksiid tapab putukaid, on see „hea“, sest ta pidurdab käärimise protsessi. Kui aprikoos on pehme, siis see sisaldab vett – mida rohkem vett, seda kiiremini aprikoos rikneb (käärib).

Kuna vääveldioksiid on allergeen, siis on soovitatav seda vältida. Kui Te poes näete ilusaid kollaseid, ideaalse välimusega ja pehmeid aprikoose, siis üritage neid vältida. Kui aga olete need juba ostnud, siis on soovitatav aprikoosid väga korralikult läbi pesta ja panna vette ligunema vähemalt 20-ks minutiks. Kuna vääveldioksiid lahustub vees, väljub see enamjaolt aprikoosist. Euroopa Liidus on lubatud maksimaalne vääveldioksiidi kogus 2g iga kg kohta.

Lisaks kuivatis kuivatatud aprikoosile on olemas veel vabas õhus kuivatatud aprikoosid. Sellist kuivatamistehnikat kasutatakse öko- ja mahetööstuses ning vähem arenenud maades, kus tootjatel ei ole raha, et ehitada suuri tööstuslikke kuivatusladusid.

Näiteks Tadžikistanis ja Usbekistanis kuivatatakse aprikoose kas maa peal või suurtes kasvuhoone tüüpi katusealustes. Kuna päevane temperatuur jääb 30 C kanti, siis kõik kuivab lahtiselt ja loomulikult.

Kuidas toimub kuivatamine?

Aprikoose kuivatatakse koos kiviga (urjukk) ja ilma (kuraga).

Kui aprikoosid on valmis, siis korjatakse need puude otsast kokku, sorteeritakse vastavalt suurusele ja muudele nii välistele kui maitse näitajatele, eemaldatakse kivi (kuraga puhul) ja laotakse kuivama. Mõnedes kasvandustes kuivatatakse näiteks kiviga aprikoose oksa pealt vaha võtmata.

Tadžikistanis kuivatatakse aprikoosid mõnel juhul isegi nii kuivaks, et hammas ei hakka peale. Tänu sellele säilivad aprikoosid kaua ka ilma konservandita seejuures säiliuvad kõik maitseomadused. Neid on soovitatav enne söömist leotada vees umbes 15 minutit, väga kuivade aprikooside puhul võib neid ligunema jätta paariks tunniks.

Kuivad aprikoosid tuleb enne söömist ilmtingimata ära pesta, sest need võivad olla tolmused.

Kui Sa soovid osta kuivatatud aprikoosi või tooteid, mis sisaldavad aprikoosi, siis seda saad teha ka meie e-poes.

2 thoughts on “Kuidas valida kuivatatud aprikoosi?”

  1. Merli Lindberg

    Ausalt öeldes ei saa aru, et kuidas ma poes neid aprikoose valida saab. Pakile pole ju kirjutatud, et kuidas neid aprikoose on kuivatatud. Lisaks ei näe enamasti ka läbi paki aprikoosi värvust. Milliseid siis osta ja kust?

Jäta oma kommentaar

Scroll to Top